Často sa pýtate, prečo svoje výrobky nebalíme do bioplastov. Zatiaľ v tom bohužiaľ nevidíme zmysel. Svet totiž ešte neprišiel na to, ako bioplasty triediť a spracovávať.
Čo sú to vlastne bioplasty
Keď hovoríme o bioplastoch, väčšinou zamieňame ekologickosť ich zloženia a spôsob ich spracovania v odpade.
V prvom prípade to znamená, že sú bioplasty vyrobené z obnoviteľných zdrojov, v tom druhom, že sú biodegradabilné (rozložiteľné v prírode) či kompostovateľné. Avšak nie všetky biodegradabilné plasty sú z obnoviteľných zdrojov a mnohé z nich obsahujú ropu. To, že má nejaký plast v názve "bio" teda ešte nie je zárukou jeho ekologickosti.
Svoje produkty zatiaľ do bioplastov nebalíme. Ale napríklad v našom kokosovom peelingovom mlieku nahrádzame mikroplasty, ktoré sa nerozkladajú, prírodným polymérom P3HB, ktorý sa rozpúšťa vo vode.
S bioplastami si zatiaľ nevieme poradiť
Technologická agentúra Českej republiky zistila, že aj keď už vieme bioplasty vyrábať, nevieme sa s nimi vysporiadať na triediacich linkách.
Ľudia nevedia, ako s bioplastami nakladať. Často preto volia žltý kontajner - bioplast je predsa tiež plast. Lenže bioplasty znehodnocujú zmes recyklovaného plastu, ktorá sa ďalej používa, a tak ich musia pracovníci na triediacich linkách nájsť a vyhodiť. To však značne zaťažuje celý systém spracovania odpadu.
Drobné čiastočky prírodného polyméru P3HB šetrne odstraňujú nečistoty aj z tých najcitlivejších typov pokožky. Avšak na rozdiel od bežne používaných mikroplastov, proti ktorým ochrancovia prírody bojujú, po P3HB v prírode nezostane ani stopy.
Bioplasty zatiaľ nie, ale prírodný polymér áno
Hoci nevyrábame obaly našich výrobkov z bioplastov, biodegradabilné plasty v našej výrobe využívame.
Jedným z najzávažnejších problémov kozmetického priemyslu sú tzv. mikroplasty - malinké čiastočky plastu, ktoré sa pridávajú do peelingov, mydiel i iných prípravkov. Práve tu má však veľký zmysel investovať do vývoja produktov a klasické mikroplasty nahradiť biodegradabilnými.
Kvôli tomu, že čističky nezvládajú tak drobné čiastočky zachytiť, sa mikroplasty:
- dostávajú späť do kolobehu vody,
- stávajú sa súčasťou pitnej vody
- a ohrozujú vodné živočíchy.
Usadené v telách rýb sa potom dostávajú aj do ľudského organizmu.
Aby sme nezaťažovali prírodu, používame v našom kokosovom peelingovom mlieku miesto mikroplastov prírodný polymér P3HB. Ten odstraňuje odumreté bunky a nečistoty z pokožky rovnako dobre ako mikroplasty, ale na rozdiel od nich je plne rozložiteľný vo vode (biodegradabilný).
V NAFIGATE dbáme na to, aby žiadny z našich prípravkov prírode neškodil - či už ide o pôdu, vodu, rastliny alebo zvieratá.