Bezradnosť - tak by sa najstručnejšie dal charakterizovať pocit mnohých žien pri výbere novej kozmetiky. Pokiaľ pri pohľade na etiketu tápate a rozhodujete sa podľa toho, či vám prípravok vonia, inšpirujte sa našimi 5 tipmi, ktoré sa týkajú výberu kozmetiky. Ideálne bez parfumácie a parabénov.
1) Alergici majú vône a parabény zakázané
Kontaktná dermatitída. Ak sú vám tieto slová známe z ordinácie kožného lekára, parfumácii alebo parabénom sa už pravdepodobne vyhýbate. Pri kontaktnej dermatitíde koža sčervená a svrbí, objavujú sa na nej pľuzgiere a ekzém. Jednou z príčin je alergická reakcia na parfumáciu či parabény obsiahnuté v kozmetike. Alergická reakcia na vône a parabény sa netýka len ľudí, ktorých už trápia nejaké alergie. Objavuje sa kedykoľvek počas detstva alebo dospelosti a spúšťa ju napríklad:
- pôsobenieslnečného žiarenia na kožu ošetrenú krémom s parfumáciou,
- časté používanie kozmetiky sparabénmi
- alebo stretnutie kože s novou látkou obsiahnutou v parfumácii.
Okrem chemicky vyrobených vôní existujú aj prírodné – lenže ani tie nie sú vždy zárukou úspechu. Alergia môže totiž vzniknúť na oba typy parfumácie. Preto sú pre alergikov a osoby s citlivou pleťou istotou neparfumované krémy alebo krémy s veľmi slabou prírodnou vôňou. U prírodných parfumácií záleží na ich množstve v produkte - v malej miere sú k pokožke šetrné. Spoznáte to podľa toho, že je vôňa uvedená až medzi poslednými položkami v zložení produktu. Čím je látky v kréme alebo napríklad sére viac, tým vyššie je umiestnená v zložení.
Ani prírodné látky nie sú zárukou, že sa vyhnete alergii.
2) Bábätkám parfumácia nevonia
Po prípravkoch bez parfumácie sa ženy zvyčajne začnú zháňať v čase tehotenstva. Je to z jednoduchého dôvodu: po narodení sa bábätko orientuje podľa nosa a silno vníma vôňu svojej mamičky.
Čuch je totiž zmysel, ktorý bábätko ovláda už pred pôrodom. Zvyká si na mamičkinu vôňu a po pôrode mamičku vďaka čuchu poznáva.
Preto ženy pred pôrodom upúšťajú od parfumov i navoňanej kozmetiky a nechávajú bábätko vnímať svoju prirodzenú vôňu.
Okrem toho niektoré mamičky trápi podobný problém ako tehotenské nechutenstvo - svoje milované vône odrazu nemôžu ani cítiť a dokonca sa im z nich dvíha žalúdok.
Bábätká potrebujú vnímať vôňu svojich rodičov - pomocou čuchu sa totiž orientujú.
3) Vôňa je v ošetrujúcej kozmetike zložka naviac
Od očného krému čakáte regeneráciu očného okolia, od CC krému zase zjednotenie tónu pleti. Nič z toho ale nezaisťuje parfumácia. Každý ošetrujúci prípravok totiž obsahuje účinné a pomocné látky.
- Účinné látkyzaisťujú, že výrobok spĺňa to, čo sľubuje. Napríklad v krémoch NAFIGATE je jednou z účinných látok kyselina hyalurónová. Tá na seba viaže veľké množstvo vody, intenzívne hydratuje pleť a vyhladzuje vrásky.
- Pomocné látkypomáhajú účinným látkam preniknúť do pleti alebo konzervujú krém.
- Ďalšie látky, ktoré nemajú vplyv na funkciu prípravku, pleť zbytočne zaťažujú. Patrí k nim aj parfumácia - krém nie je parfum, a preto ho nevyberajte podľa vône, ale podľa účinných látok.
Vôňu zaisťuje parfum, od krému či séra chcite iné účinky.
4) Parabény sa nemôžu zbaviť svojej zlej povesti
Nemožno im uprieť veľkú výhodu: parabény zabraňujú množeniu baktérií a kozmetiku veľmi dobre konzervujú. A preto na nich tak často narazíte v zložení:
- krémov,
- šampónov,
- odličovacích mliek,
- pleťových vôd
- či sprchových gélov.
Lenže nikto presne nevie, ako na človeka pôsobia a ako veľmi sú toxické. Parabény používané v priemysle sú totiž syntetické látky, ktoré sa v ľudskom tele prirodzene nevyskytujú a dostávajú sa do neho cez pokožku alebo ústami. A tak je dobré to s nimi zbytočne nepreháňať.
Parabény pôsobia v tele podobne ako ženské hormóny estrogény a môžu preto narušovať hormonálny systém. Neznamená to ale, že by ste mali okamžite bežať do kúpeľne a s lupou v ruke objaviť a vyhodiť všetky prípravky obsahujúce parabény. Väčšina testov je totiž založená na podstatne vyšších koncentráciách než tie, ktoré sa do tela v skutočnosti dostanú. Aj ich estrogénová aktivita je mnohonásobne nižšia ako u klasického hormónu estradiolu.
Niektoré štúdie dávajú parabény do súvislosti s rakovinou prsníka, ale to zatiaľ nie je jednoznačne potvrdené. Nie je totiž jasné, aká koncentrácia parabénov sa nachádza v zdravých tkanivách a či sa koncentrácie nájdené v súvislosti s rakovinou dostali do tela z kozmetických prípravkov či odinakiaľ.
Navyše môže mať vyššie množstvo parabénov vplyv aj na mužskú neplodnosť.
V kozmetike najčastejšie nájdete:
- methylparabén,
- propylparabén
- a butylparabén.
Každý typ parabénu má iné vlastnosti - napríklad butylparabén má najväčšiu molekulu a do kozmetiky ho stačí len trochu, pretože má silný konzervačný účinok. Lenže zároveň najviac napodobňuje činnosť estrogénov.
Parabény nájdete skoro všade - v kozmetických prípravkoch, aviváži aj v čistiacich prostriedkoch.
5) Parabény aj parfumácie narušujú životné prostredie
Chemické látky sa ľahko dostanú do odpadových vôd. O dosť zložitejšie je potom vodu vyčistiť a všetkých nevhodných látok ju zbaviť. Takýmito látkami sú aj parabény a parfumácie, ktoré sa z vody čistia veľmi ťažko. Zvyšky, ktoré zostávajú vo vode, potom negatívne pôsobia na ryby žijúce vo vode i na ľudí, ktorí ju pijú. Prečítajte si aj naše ďalšie články o parabénoch a parfumácii v kozmetike.
Na vaše otázky radi odpovieme na Facebooku.